AfyonEs Haber
ERCAN [ EĞİTİMLE İLGİLİ CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI ]

ERCAN [ EĞİTİMLE İLGİLİ CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI ]

Belediye’den işçi çıkarılıyor mu, çıkarılmıyor mu? CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e, Afyonkarahisar Belediyesi’nin şirketi Yüntaş A.Ş.’den işçi çıkarılıp çıkarılmadığını sordu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, İl Başkan Yardımcısı Hasan Karadeniz ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Doğan’la birlikte düzenlediği basın toplantısında yerel ve ulusal gündemi […]

Belediye’den işçi çıkarılıyor mu, çıkarılmıyor mu?

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e, Afyonkarahisar Belediyesi’nin şirketi Yüntaş A.Ş.’den işçi çıkarılıp çıkarılmadığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, İl Başkan Yardımcısı Hasan Karadeniz ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Doğan’la birlikte düzenlediği basın toplantısında yerel ve ulusal gündemi değerlendirdi.

EĞİTİM ÜLKENİN OLMAZSA OLMAZI

CHP İl Başkanı Nevzat Ercan, eğitimin bir ülkenin olmazsa olmazı olup gelişmişlik için iyi bir eğitime her zaman ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bu mevcut durumda tabii ki yöneticilerin kabahati vardır. 17 yılda bir şey oturtulamıyorsa bunda tamamen iktidarın suçu ve ihmali vardır. Ailelerin bin bir fedakârlıklarına, öğretmenlerimizin de gayretlerine rağmen eğitimde başarı yakalanamama sebeplerinden bir tanesi 17 yıldır bu ülkeyi yönetenlerdir” dedi.

AFYON EĞİTİMDE 60. SIRAYA KADAR DÜŞTÜ

Başkan Ercan, “Eğitimde dünya sıralamasında 73 ülke içerisinde 54. sıraya geriledik. Bu çok ciddi bir rakamdır. Özellikle Fen, Matematik ve okuduğunu anlama konularında uluslar arası sınavlarda ülkeler karşılaştırmasında bizim öğrencilerimiz Fen Bilimlerinde 54. sırada, Matematik ve okuduğunu anlamada ise 50. sıradadır. Bu içler acısı bir durumdur. 2019 yılı Yüksek Öğretim Kurumu Sınavına toplam 2 milyon 490 bin öğrenci giriyor. Fizikte 1 milyon 131 bin, kimya da 1 milyon 163 bin, biyoloji de 1 milyon 447 bin gibi sıralama bu şekilde giderken sıfır çeken öğrenciler vardır. Bu verilen eğitim değildir. Bu veriler ışığında bunun neresiyle gelişeceğiz? Bunu bilemiyor, eğitim felakete gidiyor. Sanki okumama, okutmama üzerine bir eğitim var. Afyon’da da durum değişmiyor. Tüm Türkiye genelinde iller çapında baktığımız zaman Afyon’da sıralamada hızla geriye düşüyor. Geçmiş yıllarda 30’lu sıralarda olan Afyon sınav sıralamasında şimdi iller arasında 60. sıraya kadar düşmüştür” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMLE İLGİLİ CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI

Afyonkarahisar’ın çok önemli bir bölgede yer aldığını kaydeden Ercan, “Hala tahminimce 10 yıldır aynı Milli Eğitim Müdürü görevdedir. İmam Hatip açmalar devam ediyor. Memlekete imam da lazım, hatip de lazımdır. Ama sen bütün okulları İmam Hatibe çevirirsen bir Kore gibi bir Japonya gibi nasıl olacaksınız? Bu mümkün değildir. Bir Finlandiya gibi nasıl olacaksınız? Kullandığımız tüm alet, telefon, uçak v.d. hangi bilgiyle yapacaksın? Bunlar çok önemlidir. Eğitimde ders sayısı 8’e düşürülüyor. Bildiğim kadarıyla bunun 3 tanesi din dersi ağırlıklıdır. Matematik, Fizik, Kimya yok. Eskiden bizlerin okuduğu Mantık, Felsefe dersleri kaldırılıyor. Toplumu dönüştürmeye çalışıyorlar ama bu iyi yönde bir dönüşüm değildir. Tamamen dışa bağımlı eğitimden sadece senesini doldurmuş şurayı bitirmiş denilen işsiz, güçsüz, düşünemeyen, düşündüğünü yapamayan topluluklar yetiştiriliyor. Bu sıkıntılı dönemde eğitimle ilgili daha ciddi tedbirler alınır, düzeltilir diye ümit ediyoruz. İnsanlar çocuklarını İmam Hatip Okullarına göndermeleri için zorlanıyorlar. Okul yok bu büyük şehirlerde daha vahim bir durumdadır. Yüksek paralarla insanlar çocuklarını paralı okullara götürmek zorunda bırakılıyorlar. ‘Ya buraya çocuğunu göndereceksin ya da paran varsa şurada okut’ mantığı hâkimdir. Anayasanın eşitlik ilkesine göre eğitimde fırsat eşitliği olmalıdır” diye konuştu.

KİM KİMİN NE YAPTIĞI BİLMİYOR

Ercan, “Afyon’da okul servislerinin azaldığını gözlemliyorum. Güvenlikçi sorunu da vardır. Eskiden okullarda çocukları korumaya yönelik güvenlikçiler oluyordu. Şimdi güvenlikçi gibi okullarda temizlikçi de yok. Bu iş ya çocuklara ya da onların ailelerine yaptırılıyor. Ekonomi de gelinen son noktalardan bir tanesi bu durumdur. Bunu da önemsiyoruz. Okul Aile Birlikleri kanalıyla temizliğin yapılması lazımdır. Aile Birlikleri bağış yapılmasına zorluyor. Bağışa zorlama olduğundan Milli Eğitim Bakanı sanki hiçbir şeyden haberi yokmuşçasına ‘Alanı bana yakalatın’ diyor. Yani polis hırsız kovalamacası gibi bir şey var. Kim kimin ne yaptığını bilmemektedir. Tüm bunlar eğitimin çarpıklıkları arasındadır” ifadelerine yer verdi.

KAFTANCIOĞLU’NA 9 YIL 8 AY CEZA VERİLDİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yargılandığı davaya destek olmak için İstanbul’a gittiklerini dile getiren Ercan, “Dava sonucu tutuklama olmazken İl Başkanımıza bir hapis cezası gündeme geldi. Mahkeme sürecine bizzat destek verme amacıyla İstanbul’a gittik. 7 yıl önce atılan twettlerden, söylemlerden, televizyon programlarından yola çıkarak İstanbul başarısını gölgeletmek için, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının faturasını ödetmek için İl Başkanımıza 9 yıl 8 ay gibi çok ağır bir ceza verildi. Biz bunu şiddetle kınıyoruz. Bunu suçluyu ya da suçu övmek anlamında yapmıyoruz. Madem ortada bir suç varsa 7 yıldır neredeydiniz? Eğer 7 yıl önce atılmış twetlere, televizyon programlarına, basına, manşetlere bakarsak iddia ediyorum Afyon’da dâhil hapse girmeyecek adam kalmaz. Hepsi ceza yer. Çünkü birisi PKK’yı övmüştür bir diğeri de FETÖ’yü övmüştür. Bunlar malum olduğu üzere terör örgütleridir. Bu tür programlar yapanlar şimdi çevir kazı yanmasın yaparak işlerine devam etmektedirler” dedi.

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ İŞÇİ ÇIKARIYOR MU?

Ercan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 “Tüm bunlar halkın gözünden kaçmıyor. İstanbul İl Başkanımız için tamamen siyasi bir karar alınmıştır. İşçi alımları ve işçi çıkarılmasıyla ilgili bir gündem var. Afyon’da bununla ilgili bir gündem olduğunu biliyoruz. Şimdi iki seçim arasında 2 bin 500 kişiyi hiçbir kriter olmadan sadece ‘Bizim partiye oy verme’ kriteriyle işe alırsanız bunu özelikle İstanbul için söylüyorum, vatandaş 800 binin üzerinde fark atar. O işçiler hangi esas ve liyakate güvenirler hangi alanda işçiye ihtiyaç olduğu bunu oralarda ki yöneticilerimiz gayet iyi biliyorlar. Kamuoyu hep gördü. Yenikapı yapılan mitinglerde arabalarla mitingler yapıldı. Devletin, milletin, bizlerin parasıyla alınan ve kimlerce nasıl kullanıldığı belli olmayan araçlarla ne büyük bir israfın yapıldığı gözler önüne serildi. Çıkar çevreleri buna şiddetle karşı çıkıyor. İşler niye çıkartılıyor diye. Afyonkarahisar Belediyesinin şirketi Yüntaş A.Ş’de işçi çıkarılıyor mu çıkarılmıyor mu şimdi Belediye Başkanımıza bu vesile ile sormak istiyorum. Eğer gerçekten çıkarılması gerekiyorsa fazlalık varsa Ankara Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın dediği gibi; 49 bakıma muhtaç çocuğa 132 çalışanın olup çocuk başına 3 kişinin düştüğü durumlar gibi adam kayırmalarla işe alınmışsa tabii ki Afyon Belediyesi de işçi çıkarmalıdır. Bunları şov yapmak kamuoyu gündemine getirmek için söylemiyoruz. Kim liyakat sahibi ve işte çalıştırma ihtiyacı varsa değerlendirilmelidir.”

ANNELERİN YANINDAYIZ

Daha sonra söz alan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Doğan, Diyarbakır’da çocukları dağa kaçırılan annelerin HDP binası önündeki eylemine destek verdiklerini söyleyerek, “Cumartesi Anneleri gazlanıp, coplanırken, dayak yerlerken de biz onların yanında, onların sorunlarının içerisindeydik. Onları destekledik. Onların acılarını paylaştık. Diğer annelerin de yanındayız. Kısaca tüm acı çeken kadınlarımızın ve annelerimiz yanındayız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM