HAC YOLCULARINI UĞURLARKEN
 07 Temmuz Pazar saat 13:30’da; Fuar A…

HAC YOLCULARINI UĞURLARKEN 07 Temmuz Pazar saat 13:30’da; Fuar A…

HAC YOLCULARINI UĞURLARKEN 07 Temmuz Pazar saat 13:30’da; Fuar Alanından, Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2019 yılı Hac organizasyonu ile İlimizden Hacca gidecek, ilk Hac kafilesini uğurluyoruz. Kütahya Zafer Havalananına gidecek yolcularımız, oradan da kutsal topraklara doğru yola çıkacaklar. Hacı adaylarımız, Efendimiz (s.a.v)’ın buyurduğu "Hac ve Umre yapanlar Allah'ın misafirleridir.” hadis-i şerifi doğrultusunda, Hac ibadeti süresince “Rabbimizin […]

HAC YOLCULARINI UĞURLARKEN
07 Temmuz Pazar saat 13:30’da; Fuar Alanından, Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2019 yılı Hac organizasyonu ile İlimizden Hacca gidecek, ilk Hac kafilesini uğurluyoruz. Kütahya Zafer Havalananına gidecek yolcularımız, oradan da kutsal topraklara doğru yola çıkacaklar. Hacı adaylarımız, Efendimiz (s.a.v)’ın buyurduğu "Hac ve Umre yapanlar Allah'ın misafirleridir.” hadis-i şerifi doğrultusunda, Hac ibadeti süresince “Rabbimizin misafiri” olacaklar.

Hac ibadeti, Hacılarımıza önemli hasletler kazandıracak

Hac organizasyonlarında 40 yılı aşkın tecrübeye sahip Diyanet İşleri Başkanlığımızın görevlileri de bu yolculukta hacı adaylarımıza rehberlik edecek. Aşkla ve heyecanla bu özel ibadeti yerine getirecek hacı adaylarımız, yolculuk esnasında diğer hacı adaylarıyla kurdukları sosyal ilişkilerde, birbirine tahammül etme, sabır, anlayış, duygudaşlık gibi hasletlerini geliştirirken bir taraftan da kendi özlerine yolculuk edecekler.

Farklı milletlerle bir arada kardeşlik bilincine varacaklar

Yolcularımız, bu iç yolculukta, Peygamber Efendimizin (s.a.v); "Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner." hadis-i şerifi gereği manevi arınma yaşayacaklar. Dünya üzerinde İslamiyet ile müşerref olmuş farlı millet, kültür ve dillere sahip Müslümanlarla bir arada olarak ümmet olma ve kardeşlik bilincine varacaklar.

En güzel buluşma duadır

Yakınlarından ayrılırken hüzünlenen Hacı adaylarımız, bir yandan da kutsal topraklara kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşayacaklar. En güzeli ise hac ibadeti yapma imkânı bulamayan geride bıraktığı yakınları ile “Allah’ım hacıyı affet, hacının kendisine dua ettiği kimseyi de affet” hadis-i şerifi uyarınca dua ederek, dualarda buluşacaklar.

En güzel yol azığı “takva”

Yüce Rabbimiz Bakara Suresi 197. ayette “Hac bilinen aylardadır. Kim o aylarda hacca karar verip niyet ederse, bilsin ki hac sırasında kadına yaklaşmak, günaha sapmak ve tartışıp çekişmek yoktur. Ne hayır işleseniz Allah onu bilir. Azık edinin; kuşkusuz azığın en hayırlısı takvâdır. Öyleyse bana saygı duyun, ey akıl sahipleri!” buyurmuştur. Bu emir gereği hac yolcularımızın, bu mübarek yolculukta en güzel azığı yanlarına almalarını, “takva” sahibi olmayı önemsemelerini, haccın yapılışı ile ilgili uygulamaları öğrenmekle birlikte, haccın hikmetini de kavramalarını; haccın manevi ve sosyal ilişkilerde kardeşliği önceleyen kazanımlarını, bu özel ibadet sonrası yaşamlarında da devam ettirmeleri temenni ediyoruz.
Afyon Müftülüğü/a>

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM