AfyonEs Haber
ÖZEL HASTANEYE HASTA SEVKİ..?

ÖZEL HASTANEYE HASTA SEVKİ..?

Dün yerel bir gazetede Devlet Hastanesi Baştabibi ve idari personel mutlu bir tablo görüntüsüyle resmedilmişlerdi.Konuyu okuyunca bende mutlu oldum.Şanlı bayrağımız ve Atatürk posteri uzaktan kumandalı otomatik makinelerle göndere çekilmişti.Haşhaş figürü ise görsel bir güzellikti.Baştabibin ifadesine göre uzaktan kumandalı sistemi Afyon’ lu bir iş adamı yaptırmış,hastanece bir kuruş ödeme yapılmamıştı. Buraya kadar her şey güzel, doğrusu […]

Dün yerel bir gazetede Devlet Hastanesi Baştabibi ve idari personel mutlu bir tablo görüntüsüyle resmedilmişlerdi.Konuyu okuyunca bende mutlu oldum.Şanlı bayrağımız ve Atatürk posteri uzaktan kumandalı otomatik makinelerle göndere çekilmişti.Haşhaş figürü ise görsel bir güzellikti.Baştabibin ifadesine göre uzaktan kumandalı sistemi Afyon’ lu bir iş adamı yaptırmış,hastanece bir kuruş ödeme yapılmamıştı. Buraya kadar her şey güzel, doğrusu bende duygulandım.Bir idare bundan güzel hizmet veremezdi,tebrik etmek gerek.

Sevgili okurlarımız Afyon Devlet Hastanesinden Özel PARK Hastanesine hasta sevki ile ilgili bu üçüncü yazım. Hastane idaresi adeta duvar oldu ses çıkmıyor. İlk yazımda da belirttim hastane yönetimi yoğun bakım yatak sayısı yetersiz maddesine istinaden hastaları özel park hastanesine sevk ediyorlar.Devletin 112 ambulansı ile özel hastaneye sevk edilen hastaların sahipleri daha hastaneye ayak basar basmaz 550 TL ödeme yapıyorlar,daha sonra aynı hastaneye kontrol için geldiklerinde de 250 TL ödüyorlar. Özel hastanenin SGK’ ya hasta için kestiği fatura ise ne kadardır Allah bilir. Daha 3 gün önce göğüs ağrısı ile Devlet Hastanesine baş vuran A.B hemen özel park hastanesine 112 ile gönderiliyor. Hasta hastaneye daha ayak basar basmaz hasta sahiplerinden 550 TL tahsil ediliyor. Hastaya stent takılıp evine gönderiliyor. Yine Çay ilçemizden devlet hastanesine gelen K.C günlerdir sevk edildiği Özel PARK hastanesinde yatıyor.Değerli okurlarımız inanın ben yazarken utanıyorum ; koskoca Devlet Hastanesi özel bir hastaneye sevkli hasta gönderiyor.Tabii gerekçeleri de hazır ; “yoğun bakımımız da yatak sayısı yeterli değil” diyecekler.Ancak bu bir cevap ve çıkış yolu değil neden mi..? Öncelikle yasal bir düzenlemeden bahsedeceğim ; 657 sayılı kanunun “ yataklı tedavi kurumları hizmet mevzuatı “ na göre her hastanede SEVK DENETLEME KOMİSYONU “ kurulması gerekir.Bu komisyon hastane Baştabibi ne aylık yazılı brifing veya rapor verir.Bu raporda hangi tür hastaların hangi şartlarda sevk edildiği yazılıdır.Eksikleri tespit eden baştabip bu eksiklerin giderilmesi için gereğini yapar.Afyon Devlet Hastanesinde böyle bir komisyon var mı yok mu bilmiyorum.Varsa ve yoğun bakım yatak sayısının eksikliği yönünde bir karar verilmişse baştabip sürat le bu eksikliği gidermek zorundadır.Uzaktan kumandalı sistemi kuran işadamına konuyu anlatsanız o sistem yerine yoğun bakım yatak sayısının artırılması için mutlaka yardımcı olurdu diye düşünüyorum. Ne olurdu yani bayrak ve Atatürk posterini göndere biz elimizle çekseydik te hastalar özel bir hastaneye sevk edilmeseydi.Bu konuda o kadar çok dedikodu var ki anlatmak mümkün değil. En fazla sorulan soru ise neden hastalar hep özel PARK hastanesine gönderiliyor da, Özel Fuar hastanesine gönderilmiyor..? Özel bir nedenimi var ? diye soruyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
AfyonEs Haber