YAŞAM 26.06.2023 08:30:00 0
 Başkan Budak

"Uyuşturucu madde bağımlılığı, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. 

Hepimiz biliyoruz ki uyuşturucu madde kullanımı, toplum sağlığını, güvenliğini ve geleceğini tehdit ederek geleceğimiz olarak gördüğümüz gençlerimizi hedef alan önemli bir toplumsal sorundur.

Hayatın tekrarı yok!

Gençlerimizi bu bataklığa mahkum etmeyeceğiz. Madde kullanımı ve bağımlılık, insan hayatındaki en zor imtihanlardan biridir. Sadece kişinin kendisi değil, ailesi ve etrafındaki insanlar da bu sürece dahil olurlar. Hayatta farkına varılmayan en önemli olgulardan biri, hayatın tekrarının olmayışıdır. Birlikte inanır ve birlikte mücadele edersek, hiçbir bağımlılığın hayata özveriyle ve sevdiklerimizle bağlanmak kadar güzel olmadığını göreceksiniz. İnsan faktörünün yer aldığı tüm aşamalarda, toplumla ve insanla ilgili her durumda devletimizin gücünü ve önemini, zamanın ve çabanın, sevdiklerimizden güç almanın her zorluğun üstesinden gelecek en önemli faktör olduğunu hatırlatmak istiyorum. . Özellikle terörün ve organize suç örgütlerinin finansman araçlarından biri olan uyuşturucu ticaretini önlemek, terör örgütlerinin maddi gücünü zayıflatmak bakımından da önemlidir.

Beraber mücadele etmeliyiz.

Nihai amacımız, başta geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tamamını her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmaktır. Ülkemizde gençlerimizin çocuklarımızın uyuşturucudan ölmemeleri, sokaklarda hayatlarını heba etmemeleri için ülkemizdeki tüm aile bireylerinin anne ve babaların  bizlerle beraber mücadele etmeleri destek vermeleri gerekmektedir.

Tüm dünya olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu madde kullanımına engel olabilmek amacıyla kanunlar çıkarılmıştır. Buna rağmen artan madde bağımlılığının önüne geçilememektedir.

UMFED

Biraz UMFED ‘den bahsetmek istiyorum; 

Misyonumuz; Tüm dünyanın her yerinde kanayan yarası haline gelen madde bağımlılığı konusunda biz UMFED ailesi olarak çıktığımızın bu yolun çok zor ve çetin olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Çocuklarımızı madde bağımlılığına kaptırmamak için gece gündüz çalışmalarımıza hız vereceğiz. Biz yola çıktığımızda en azından bir kişiyi kurtarmayı hedefleyerek yola çıktık. Bir kişiyi kurtarmak insanlığı kurtarmak demektir. Amacımız halka hizmet hakka hizmettir.

Vizyonumuz; Madde bağımlılığının azaltılması ve madde bağımlılığı ile mücadele edilmesi için sosyal çalışmalar yapmaktır.

Farkındalık yaparak eğiterek öğreterek aileleri bilinçlendirerek halkın içinde lokomotif görevi üstlenmektir. Özellikle son 10 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile bu maddelerin gerek internet aracılığıyla ile gerek sosyal medyayla ulaşımı kolaylaşmakla kalmamış kullanım yaşını da düşürmüştür. Yeni nesile temiz ve sağlıklı bir gelecek sunabilmek için UMFED ailesinin var gücü ile çalışması ve teşkilatlanarak toplumumuzun her bireyine ulaşarak bağımlılık döngüsünü bitirmektir.

 

 Biz UMFED olarak 81 il  922  ilçede  kurulacak olan  temsilcilik ofislerimiz de   eğitimli ve donanımlı büyük bir ekip ile  mücadele etmek için her daim hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü’nün, geleceğimiz olarak gördüğümüz evlatlarımızı uyuşturucu madde bağımlılığından korumak adına yürütülen çalışmaların başarıya ulaşması için bir vesile olmasını temenni ediyorum .


 


Haber Kaynak : Beyaz Belge